Reklama
 
Blog | Martin Rataj

Další rok přenosů z Met

Po nečekaném úspěchu loňského ročníku přímých přenosů z Metropolitní opery přichází projekt MET in HD s další řadou představení. Projekce se v sezóně 2008/2009 rozšiřuje z dosavadní Prahy (kino Aero), Hradce Králové (kino Centrál) a Žatce (Digitální kino) do Brna (Mahenovo divadlo, Reduta), Českých Budějovic (kino Kotva), Chotěboře (Digitální kino), Karlových Varů (kino Panasonic), Ostravy (Dům kultury města Ostravy), Plzně (Cinestar), Zlína (Velké kino) a Znojma (kino Svět).

Nastávající sezóna nabízí celkem 10 představení, z nichž co do prodeje vstupenek zatím vévodí Donizettiho Lucia di Lammermoor s Annou Netrebko a Rolandem Villazónem, Belliniho La Sonnambula s Natalie Dessay a Juanem Diegem Flórezem a Pucciniho operní hit Madama Butterfly. Z dalších jde spíše o méně hrané tituly, objeví se například Massenetův Thaïs, Doctor Atomic současného amerického minimalisty Johna Adamse či Berliozovo oratorium Faustovo prokletí. V USA bude projekcí 11, totiž včetně zahajovacího galavečera s Renée Fleming a Jamesem Levinem, z něhož kina v ostatních zemích promítnou 29. září sestřih. Většina uvedených kin navíc uvede sezónu prologem v úterý 23. září, jímž bude záznam opery První císař soudobého čínského skladatele Tana Duna s Plácidem Domingem v titulní roli (v Praze výjimečně ve Světozoru namísto Aera).
Vzhledem ke zdražování vstupenek na projekt MET in HD po celém světě přistoupila i česká kina k navýšení ceny, a to na 360 Kč (resp. 280 Kč v případě zakoupení abonentní řady pěti libovolných představení) v Praze, 350 Kč (resp. 300 Kč) v Českých Budějovicích a 300 Kč (resp. 250 Kč) v ostatních městech. To neplatí pro sestřih zahajovacího koncertu, na který se budou vstupenky vydávat zdarma, a to do vyčerpání kapacity sálu.
Stejně jako loni budou mít kina možnost zařadit též záznamy představení z letošní i předchozí sezóny. A stejně jako loni se diváci mohou těšit na špici světového operního umění, což předznamenávají jména jako Netrebko, Villazón, Fleming, Alagna, Gheorghiu, Flórez, Garanča, Giordani, Dessay, Levine, Armiliato, Summers a řada dalších. Změnou oproti údajům uvedeným na letácích bude obsazení dirigentského pultu u Straussovy Salome, kde indisponovaného Mikko Francka nahradí Patrick Summers.
Kromě výše uvedených měst jsou v jednání všechna ostatní krajská města a Aero též zprostředkuje přenosy do kin v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku a v jednání je Rumunsko. V úvodu zmíněný plzeňský komplex Cinestar je prvním multikinem, jež přenosy nabízí, a pokud se to v Plzni osvědčí, rozšíří projekt i do svých poboček v dalších městech. Aero zase díky nové technice nabízí komfortnější a kvalitnější projekce.
Projekt přenosů z Metropolitní opery začal v roce 2006 v 60 kinech v USA, v následujícím roce se rozšířil do více než 300 kin po světě a loni už to bylo 600 kinosálů. Podle průzkumu prováděném ve Spojených státech nebyla pětina diváků nikdy na živém představení a na základě dojmu z kina se 80 % lidí z tohoto počtu rozhodlo operní stánek navštívit. Přenosy tedy vytvářejí nové operní publikum a loni již počet diváků v kinech převýšil počet návštěvníků v samotné MET. Letos je do sítě zapojeno již 850 kin, posledním je Dubaj.
Článek byl v editované podobě zveřejněn v časopise Harmonie (listopad 2008)
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama