Heathrow je podle některých parametrů největší evropské letiště; faktem je, že pohyb mezi jeho pěti terminály může být na dlouho. Já na to měl ovšem bezmála sedm hodin, neboť jsem přiletěl kolem půlnoci a pokračovat jsem měl až ráno. Koneckonců – už jsem nocoval na letištích v Helsinkách a Berlíně, tak proč ne v Londýně. Jen by tam mohli mít víc vhodných sedaček… I ranní let do Madridu, tentokrát s Iberií, započal klasickou hudbou, ale krom toho nás tentokráte neobčerstvili ničím! Respektive jsem obdržel vodu, ale vzápětí jsem byl vyzván uhradit ji dvěma eury. Celkový dojem byl, jako kdybych letěl s nízkonákladovkou.
V palubním magazínu jsem objevil článek o Praze s názvem La ruta de cerveza (něco jako Pivní cesta) a pobavilo mne, když v popisu české kuchyně španělsky popisovali, co je to španělský ptáček (pajarito español).
Madridské letiště Barajas je povýtce moderní a architektonicky osobité, ale profil cestujících je již pochopitelně více hispánský než anglosaský. Není divu – létají odsud linky do celé Latinské Ameriky. Mě se týkala ta do Limy. Airbus A340-600, který Iberia používá na linkách do Peru, disponuje velmi dlouhým doletem a donedávna to bylo nejdelší letadlo, co kdy létalo. Téměř půldenní let započal dlouhým rozjezdem a pozvolným, rozvážným stoupáním. I tentokrát – stejně jako v obou předchozích případech – jsem seděl u okénka a mohl si užívat měnící se scenérie výhledu. Pokud jsem ovšem nespal anebo nejedl.
V porovnání s brazilskými TAM Linhas Aéreas jsem mohl jen zavzpomínat na kožená sedadla, osobní displeje, pohledné letušky, skvělý servis a dvojí teplé jídlo, ale jinak dobré. Někdy v půl osmé místního času jsme zakroužili na Tichým oceánem a dosedli na ranvej letiště Jorge Cháveze.
Poté, co jsem si vyzvedl batoh (ano, opravdu dorazil) a prošel celní kontrolou, jsem se ocitl v hale, kde snad stovky lidí očekávaly příbuzné, přátele, kolegy a známé přilétnuvší z Evropy. Jistý señor Gonzáles mě měl vyhlížet s cedulí s mým jménem. Čekal jsem dobrou hodinu, leč neobjevil se. Co teď? Vzal jsem oba batohy, bundu a svetr, odebral se na nejbližší sedačku a vytáhl laptop. Po několika marných pokusech o připojení jsem jej zase zabalil a vydal se zeptat, jestli tu mají internetovou kavárnu. Tak jsem se ocitl před velmi milou slečnou řetězce Starbucks, objednal si latté a šel dohledávat kontakty. Poté, co jsem s pomocí Googlemaps nalezl polohu inkriminované ulice dedikované finskému skladateli Sibeliovi a dopil kafe, jsem nahodil batoh, vzal vše ostatní a vydal se shánět taxi.
San Borja je na limské poměry celkem klidná čtvrť. Vystoupil jsem z taxíku a optal se nějaké dívky, zda mi může poradit, kde je Sibeliova ulice. Nevěděla, ale považovala za svou povinnost mi pomoci, a tak jsme ji spojenými silami zakrátko našli. Problém nastal, když se ukázalo, že o Hospedaje Villacastín, kde jsem měl bydlet, tu nikdo neví, a že na žádném z domů není cedule. Č. p. jsem si bohužel nepamatoval, a tak nezbývalo nežli nalézt nejbližší možnost internetu. Tam jsme zjistili, co jsme potřebovali, a vrátili se zpět. Dva batohy a bunda se svetrem přes ruku už mě začínaly trochu tížit. A v ten moment jsme našli, co jsme hledali.
Ubytování je pěkné a paní, která to tu vede, nešetří ochotou. Zpocený jsem vybalil nejnutnější věci a odebral se do sprchy.Teď polosedím pololežím v posteli a chystám se ku spánku. Je tu jedenáct večer.